ПАМЯТНАЯ ДОСКА ЙОЖИЦЕ ЦЕТИНУ ВЕНТУРИНИ

ПАМЯТНАЯ ДОСКА ЙОЖИЦЕ ЦЕТИНУ ВЕНТУРИНИ

Jožica Cetin, poročena Venturini, se je rodila na Selah pri Dobovi v premožni kmečki družini s šestimi otroki. Na učiteljišču v Mariboru se je izšolala za učiteljico, nato pa je poučevala v Prevoljah pri Pilštanju, Vojniku in na Senovem. Na Senovem je spoznala učitelja Oskarja Venturinija. Poročila sta se leta 1934. S sinom Dušanom je po nemški okupaciji pribežala v Stražo, mož pa je leta 1941 odšel v partizane…

читать далее
SPOMENIK SV. ROK REGRČA VAS

SPOMENIK SV. ROK REGRČA VAS

Spomenik je leta 1951 postavil KO ZB NOV Šmihel . Na spominski plošči so napisana imena in priimki 36 borcev in 27 žrtev NOB 1941-1945. Tu je tudi grobnica padlih domačinov (število nam ni znano) ki so navedeni na plošči. Na plošči so napisani tudi domačini, ki so bili žrtve vojne izven okoliša Regrče vasi , Gotne vasi in Šmihela.

читать далее
SPOMENIK OBEŠENIM PARTIZANOM NOVO MESTO

SPOMENIK OBEŠENIM PARTIZANOM NOVO MESTO

Spomenik sestavlja valjast steber z napisno ploščo in v ozadju postavljen del železne ograje, na katero so bili obešeni partizani. Postavljen leta 1956, na sedanjo lokacijo prestavljen leta 1995 ob rekonstrukciji Seidlove ceste (prej Cesta herojev). Nahaja se ob križišču z Koštialovo ulico, ob prodajalni avto delov Novak.

читать далее
BUČKA IN OKOLIŠKE VASI

BUČKA IN OKOLIŠKE VASI

Bučka in okoliške vasi imajo bogato zgodovino. Del te zgodovine je vsekakor trpka preteklost iz časa nacističnega potujčevanja, borbena in revolucionarna zgodovina NOB, ki se je odvijala na teh tleh.
Prvi napad na Bučko, novembra 1941 ni bil pomembne dogodek le za Bučko, pač pa za celotno NOB na Slovenskem. Nemci so imeli svoj načrt – njihov cilj je bil jasen – izprazniti ta območja (to je 10 km od Save, vse od Kuma do Brežic, celotno Posavje) in sem naseliti Kočevske Nemce, ki bi utrdili in branili to obmejno območje. Vse je bilo predvideno do potankosti.

читать далее
ПАМЯТНИК ЦВИБЕЛЬ

ПАМЯТНИК ЦВИБЕЛЬ

Cvibelj je vzpetina nad Žužemberkom. Njegova najvišja točka je na nadmorski višini 305 m. Do leta 1944 je na griču stala kapela, posvečena sv. Lenartu. Bila je podružnica žužemberške farne cerkve, ki je bila zgrajena v poznem srednjem veku 16. stoletja. Cerkev je predstavljala domobranski bunker. V začetku maja 1944 je bila ob napadu Gubčeve brigade porušena in je konec vojne dočakala kot ruševina.

читать далее
BUNKER NA DRSKI

BUNKER NA DRSKI

Novo mesto je bilo v času okupacije obdano z žico in bunkerji, saj se ob neprestanem napadanju partizanskih enot italijanski okupator nikoli ni počutil varnega. Žica s postavljenimi prehodnimi bloki je zelo zagrenila življenje meščanom, a hkrati od njih zahtevala nemalo iznajdljivosti. Štirioglati protitankovski bunker, ki so ga jeseni 1943 po italijanski kapitulaciji postavili Nemci, je že od leta 1952 spomenik NOB. Stoji na hribu nad v tistem času glavno prometnico proti mestu.

читать далее
SPOMENIK PADLIM NA RUPERČ VRHU

SPOMENIK PADLIM NA RUPERČ VRHU

Leta 1959 je bil odkrit spomenik padlim borcem, taboriščnikom iz KS Birčna vas, Brunu Grgoletu, padlemu borcu brigade Fontanot ter grobišče 12 neznanim partizanom NOV in POS. Leta 2008 je bilo območje spominskega parka prenovljeno.

читать далее
SPOMENIK TALCI VAVTA VAS – STRAŽA

SPOMENIK TALCI VAVTA VAS – STRAŽA

Okupator je 15. avgusta 1942 obkolil Meniško vas, Loško vas ter Podhosto, pobral 91 ljudi in jih 16, na katere je pokazal prst izdajalca, še isto noč proti jutru ustrelil v Vavti vasi pri farovškem kozolcu ob pokopališču. Stebra tega kozolca, s sledovi krogel, sta bila razstavljena v Dolenjskem muzeju v Novem mestu in v nekdanjem Muzeju ljudske revolucije v Ljubljani Slovenije v Ljubljani (sedaj Muzej novejše zgodovine). Ti fantje in možje so bili že od pomladi 1942 v partizanih, ravno tedaj pa so se mudili doma.

читать далее
SPOMINSKA LOŽA HEROJEV NOVO MESTO

SPOMINSKA LOŽA HEROJEV NOVO MESTO

Spominska loža z arkadno arhitekturo pred knjižnico Mirana Jarca v Novem mestu. Odkrita je bila oktobra 1953. Na ploščah so imena 129 borcev in bork, 6 narodnih herojev, 53 ubitih in umrlih, 58 imen žrtev bombnih napadov. 2 imeni talcev ter besedilo: Življenje smo dali – vse smo žrtvovali – kot v težkih dneh – nam veleli dolžnost in zavest – vse dni naj bo z vami – spomin naj vam drami – da misli, ki zanjo smo umrli – ostane vsak zvest. Pred ložo sta doprsna kipa Franca Rozmana – Staneta in Borisa Kidriča oba sta delo Jakoba Savinška. Kasneje je bil dodan še doprsni kip Staneta Potočarja – Lazarja v notranjosti lože. Ložo je uredil občinski ljudski odbor oktobra 1953.

читать далее
VISLICE GLAVNI TRG NOVO MESTO

VISLICE GLAVNI TRG NOVO MESTO

Dne 30. decembra 1943 so začeli občinski delavci v Novem mestu okrog 10. ure dopoldne pred Povhovo trgovino na Glavnem trgu zbijati vislice. Vsi dohodi na trg so bili zastraženi. Nihče ni smel oditi iz trga. Na vislice so obesili dva mlada partizana: dvajsetletnega železničarja Alojza Hacina in Franca Janca, viničarja s Trške gore. Proti večeru so trupli sneli, vislice pa podrli šele proti koncu januarja 1944.

читать далее
SPOMENIK VALANTIČ

SPOMENIK VALANTIČ

V noči od 22. na 23. december 1943 so domobranci zagrešili strahotno hudodelstvo v Novem mestu – umorili so vso Valantičevo družino. Alojzij Valantič, po poklicu pleskarski mojster, je bil v stari Jugoslaviji napreden človek in si je z delom svojih rok zgradil skromen dom. Čeprav je bila njegova žena globoko verna in je najmlajši sin Lojzek celo hodil ministrirat k frančiškanom, je vsa petčlanska družina sodelovala v OF že leta 1941. Hčerka Vida, ki je končala meščansko šolo, je 7. maja 1942 odšla v partizane v vzhodnodolenjski odred, pozneje pa v Gubčevo brigado. Po zlomu Italije je padla kot borka ljubljanske brigade na Ilovi gori 4. novembra 1943.

читать далее
ПАМЯТНИК МУРСКА СОБОТА ПЛОЩАДЬ!

ПАМЯТНИК МУРСКА СОБОТА ПЛОЩАДЬ!

Ранней весной 1945 года посреди Мурской Соботы был воздвигнут величественный памятник по тем временам, да и сегодня. Первые предшественники Красной Армии появились в Прекмурье 30 марта 1945 года.
Мурска Собота была освобождена от оккупационных войск 3 апреля 1945 года. Затем фронт почти на шесть недель остановился на реке Мура. Когда Германия капитулировала, фронт двинулся, и 16 мая Красная Армия также двинулась из Прекмурье вглубь Австрии.

читать далее
ПАМЯТНИК ЯВОРОВИЧА КАНКАРСКАЯ БРИГАДА

ПАМЯТНИК ЯВОРОВИЧА КАНКАРСКАЯ БРИГАДА

Яворовица деревенька ускоков расположенная на одном из холмов Горьянцев. Здесь во время 2 мировой войны было 13 домов с численностью около 100 душ.
В 1944 году на холмах Горьянцев находились крупные партизанские подразделения. Их главной задачей было вторжение в военные лагеря врага с целью нарушения порядка. Они зачастую препятствовали немцам и домобранцам проходу через долину реки Крка и Горьянцы, когда те пытались пройти на Жумберак, в Белокраину или в Хорватию. Здесь на Яворовице 3 февраля 1944 на смену батальона Губчевой бригады разместили 4 батальон Цанкаревой бригады. Этот батальон был образован 9 мая 1943. Его составляли около 300 мужчин и женщин практически со всей Словении, хотя большая часть из них были из Белокраины и Доленьски.

читать далее
Памятник двор

Памятник двор

На перекрестке дорог Жужемберк-Ново место и Двор-Кочевье посреди поселка Двор находится памятник НОВ ( = Народно-освободительная война). Стоящий на пьедестале, он в форме столба из четверых разных по размеру каменных блоков. На нем вырезанные имена 156 воинов и жертв, павших в бою против оккупанта в 1941-45 гг. Среди них также имя русского солдата Александра Ерикова, который в качестве бойца 18-ого дивизиона пал у деревни Винков Врх.

читать далее
ru_RUРусский